16 kwietnia 2016

Film: Zapiski z japońskiego imperium

Tematy historyczne albo się lubi, albo nie znosi. Dla jednych są fascynującą podróżą w czasie, podczas której można odkrywać zapisane już karty historii, a dla innych jest to przykry obowiązek, którego zazwyczaj każdy z nas na pewnym etapie swojego życia doświadcza.

Ja generalnie należę do tej pierwszej grupy, chociaż wiadomo, że nie wszystkimi tematami oraz okresami interesuję w takim samym stopniu. Najbardziej lubię czasy od XXw., szczególnie pierwszą połowę. Ale zdarza mi się oczywiście oglądać lub czytać na temat rzeczy związanych z innymi przedziałami czasowymi i to nawet nierzadko ;) Chociaż w tym wypadku i tak jestem daleko do tyłu w porównaniu do mojego chłopaka, który uwielbia wszelkie tematy historyczne. 

Chciałam Wam dzisiaj zaproponować dosyć ciekawy film o Japonii XVI-XIX wieku. Oglądaliśmy go kiedyś w ramach uzupełnienia kursu Historia Japonii, dlatego tym bardziej wydaje mi się warty przekazania dalej. Porusza wiele tematów, dlatego powinien zaciekawić niejedną osobę :)


Ancient Japan Memoirs of a Secret Empire Full Document Movie


Film dostępny jest w wersji polskojęzycznej oraz oryginalnej, czyli anglojęzycznej. Obydwie można znaleźć na YouTube, z tym że polska wersja została podzielona na 3 części. Ze swojej strony polecam oczywiście sprawdzenie się i włączenie oryginału, co przy okazji będzie dobrym ćwiczeniem na zrozumienie tekstów o charakterze historycznym. 
By zachęcić niezdecydowane osoby, przedstawiam poniżej mój opis filmu, opierając się na polskojęzycznym podziale.


O czym dokładnie jest ta produkcja?


1 część


Początek filmu ukazuje nam Japonię szarganą konfliktami wewnętrznymi. Wysoko postawione osoby próbują zwiększyć swoje wpływy oraz dojść do władzy często w niezbyt moralny sposób. Wojny, intrygi oraz śmierć są na porządku dziennym. W tym czasie u wybrzeży kraju pojawiają się pierwsi europejscy żeglarze, którzy zapoczątkowują handel między Japonią a Europą. Wraz z nimi przyjeżdżają misjonarze, którzy nawracają Japończyków na chrześcijaństwo i stopniowo zdobywają swoje wpływy. Dowiadujemy się również w jaki sposób żyją samurajowie oraz na czym polega honorowa śmierć.


2 część


W tej części możemy dowiedzieć się jak od czasów względnego pokoju doprowadzono do buntów społeczeństwa. Spowodowane to było zwiększeniem kontroli ludu, a także prześladowaniem chrześcijan. Widzimy, jak bezwzględne były rządy ówczesnego władcy i jak obsesyjnie walczył z każdym aspektem, w którym dopatrywał się zagrożenia. Doprowadziło to do zamknięcia się Japonii na świat. Opisana jest również zmiana stylu życia samurajów oraz w jaki sposób rozwijało się podróżowanie.


3 część 


Opowiada ona przede wszystkim o podejściu Japończyków do obcokrajowców, które w XVII/XVIII w. było co najmniej negatywne. Jedynie Holendrzy mieli pewien dostęp do ziemi japońskiej, dlatego prowadzili oni szczegółowe, chociaż bardzo ograniczone obserwacje na temat tamtejszego społeczeństwa. Przyczynili się również do rozwoju medycyny na wzór europejski za sprawą specjalistycznych książek. W tej części widzimy jak rozwijała się kultura oraz społeczeństwo, a także dlaczego upadła kultura samurajska. Na koniec obserwujemy przybycie statków amerykańskich do wybrzeży Kraju Kwitnącej Wiśni. Postawili oni ultimatum, które dało początek rewolucji przemysłowej Japoni...

Jak widać w filmie poruszanych jest wiele różnych aspektów. Dostarcza nam to sporo informacji na temat sytuacji w Japonii na przestrzeni XVI-XIX w. A jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc osoby zainteresowane Japonią pewnie w przyszłości sięgną po kolejne filmy na jej temat. Jeśli znajdę coś ciekawego, to oczywiście podrzucę :)

Oglądaliście lub zamierzacie obejrzeć ten film? Znacie jakieś inne ciekawe produkcje dotyczące krajów azjatyckich? A może nie lubicie oglądać filmów tego typu? Jestem ciekawa Waszych opinii :)


Lubisz odwiedzać Carrer5Bis? Zaobserwuj mnie na Bloglovin', by być na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz