6 lutego 2016

10 słów określających konfucjanizm

Konfucjanizm to system religijno-filozoficzny, który wywodzi się z tradycji chińskiej. Został stworzony przez Konfucjusza (chiń.: 孔子 lub 孔夫子), żyjącego w latach 551-479 p.n.e. Jako chiński uczony posiadał on wszechstronną wiedzę, którą wykorzystywał przy rozważaniach na temat procesów przemijania, społeczeństwa oraz porządku Nieba. Centralnym zagadnieniem filozofii Konfucjusza jest pojęcie człowieczeństwa  ( 人 ren). Najważniejszymi zbiorami tekstów są Pięcioksiąg Konfucjański oraz Cztery Klasyczne Księgi. Z konfucjanizmem łączą się także rozważania na temat Yin i Yang (chiń.: 阴阳).


Jaki Konfucjanizm? 10 najważniejszych zagadnień

Na czym polega konfucjanizm? Czym należy kierować się w życiu oraz czego powinno się wystrzegać? Oto najważniejsze zagadnienia konfucjanizmu.


Harmonia

Porywczość, lekkomyślność oraz nerwowość prowadzą do chaosu i nigdy nie przynoszą nic dobrego. Świat to jeden wielki mechanizm, który musi ze sobą współgrać, a do tego potrzebna jest harmonia.


Pamięć o przodkach i tradycjach

W Chinach wierzono ze zmarli nie odchodzą, lecz pozostają wraz z rodziną w postaci duchów. Bardzo ważne było poszanowanie tradycji oraz przeszłości, co miało być świadectwem wdzięczności. Wierzono, że przodkowie opiekują się swoją rodziną i są w stanie uchronić ją od wszelkiego rodzaju nieszczęść.


Moc rytuałów

Rytuały sprawiają, że zostaje zachowany porządek społeczny oraz harmonia. Jest to jednocześnie most łączący teraźniejszość ze zdarzeniami z przeszłości, a także z przodkami.


Reguła złotego środka

Na świecie jest wiele sprzeczności, jednak niewłaściwym postępowaniem jest obranie zbyt skrajnej drogi, niezależnie do tego, w którą stronę pójdziemy. Przesada w jakimkolwiek aspekcie życia nigdy nie przynosi nic dobrego. Nawet pozornie dobre działania podjęte ze zbyt dużymi chęciami mogą przynieść niepożądane skutki.


Naturalna dobroć

Uważano, że nowonarodzony człowiek jest z natury dobry oraz że nikt nie rodzi się zły. Pewne złe cechy czy zachowania pojawiają się w wyniku niezrozumienia świata lub innych negatywnych czynników, które wpływają na ludzką duszę.


Pracowitość

Świat, w którym żyjemy współgra ze sobą na różnych etapach i tworzy jedną wielką całość. Należy spełniać swoje obowiązki i należycie wypełniać swoją pracę, by wszystko dobrze funkcjonowało.


Porządek

Wszystko powinno mieć i być na swoim miejscu. Każdy człowiek ma przypisaną pewną rolę do spełnienia i tego powinien się trzymać w swoim życiu.


Umiłowanie prawdy

Prawdziwość wypowiadanych słów powinna być jedną z kluczowych rzeczy, jaką kieruje się człowiek. Szczerość oraz wierność sprawiają, że świat pozostaje w harmonii.


Cnotliwość

Bycie powściągliwym oraz cnotliwym wymaga wysiłku, ale jest to postawa właściwa oraz godna pochwały. 5 cnót, których należy przestrzegać to: godność, pracowitość, dobroczynność, wspaniałomyślność w wyrażanych poglądach oraz wierność połączona ze szczerością.


Patrzenie na całość

Ważniejszy od skupiania się na szczegółach jest ogół. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na całość społeczeństwa i kierować się dobrem całego państwa, a nie pojedynczej jednostki.


Zebrane powyżej myśli konfucjańskie są wskazówkami, do których wielu Chińczyków stara się dostosować także współcześnie. Chiny przesiąknięte są duchem konfucjańskim, o którym poszanowanie tradycji nie pozwala zapomnieć, jednakże sam konfucjanizm jest oczywiście dużo bardziej złożonym systemem niż zostało to przedstawione powyżej. W tych krótkich punktach chciałam przedstawić jedynie najważniejsze aspekty konfucjanizmu, a w przyszłości zamierzam rozwinąć ten temat. 

Tym samym chciałam rozpocząć serię postów pt. "10 słów określających...", w których będę prezentowała w prosty i przejrzysty sposób najważniejsze informacje dotyczące wybranego przeze mnie tematu. Będzie to taka wiedza w pigułce, która pozwoli szybko zaznajomić się z danym tematem. 

Na jaki temat chcielibyście przeczytać następny post z tej serii?Co uważacie o konfucjaniźmie? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz